Rozdělení mikrofonů podle účelu použití


Rozdělení mikrofonů podle účelu použití je:

Vokální - vhodné pro zpěv
Nástrojové - vhodné pro snímání nástrojů
Pro bicí - mikrofony zvláštně upravené pro snímání bicích nástrojů
Mikrofony zvláštně upravené pro dechové nástroje - dají se upevnit na roztrub
Klopové mikrofony - malé mikrofony určené pro upnutí na oblek
Některé další specifické typy

Použití mikrofonů při snímání


Flétna

Při tomto snímání jsou potlačeny složky zvuku vznikající narážením dechu o tělo nástroje. Pokud chceme tyto složky zdůraznit, umístíme mikrofon přímo proti ústům hráče. Podobným způsobem se snímají i ostatní dřevěné dechové nástroje

Klavír

Mikrofon umisťujeme vpravo od odklopeného křídla klavíru (z pohledu hráče), protože vrchní odklopená deska odráží střední a vysoké kmitočty tímto směrem. Mikrofon umístěný tímto způsobem (dál od klavíru) snímá i dozvukovou složku zvuku. Tím se docílí plného zvuku. V jazzu a podobných žánrech se často klavír snímá také přímo, mikrofon je blízko - docílí se tím bezprostředního konkrétního zvuku.

Klavír + zpěv

Vlevo je snímání jedním mikrofonem osmičkové směrové charakteristiky, vprostřed je snímání pomocí dvou mikrofonů s kardioidní směr. charakteristikou, vpravo je snímání jedním kardioidním mikrofonem.


A) Snímání dvou klavírů mikrofonem s osmičkovou nebo kulovou směrovou charakteristikou
B) Snímání klavíru a zpěvu jedním mikrofonem

Snímání klavíru a zpěváka jedním mikrofonem

Snímání akordeonu

Snímání houslí

Viola a violoncello se snímají také tímto zopůsobem

Snímání trubky

Tímto způsobem se snímá i pozoun, kornet, křídlovka. Mikrofon se staví do osy roztrubu do vzdálenosti asi 50 cm, podle potřeby

Snímání v divadle čtyřmi mikrofony

Mikrofon M1 snímá zvuk z orchestřiště, mikrofony M2 - M4 snímají herce, tyto mikrofony musí být podloženy měkkým materiálem, který zabrání přenosu dunění při chůzi na jevišti. Tyto mikrofony by měly být buď přímo směrové charakteristiky (tj. snímají zvuk zepředu) nebo ledvinovité směrové charakteristiky. Orchestr může být případně snímán více mikrofony přímo v orchestřišti.

Snímání komba

Mikrofon se staví co nejblíž k repráku, aby snímal co nejvíc nástroj, kterému je určen, a ne hluk okolí. Mikrofon je samozřejmě potřeba postavit tak, aby nemohlo dojít k jeho střetu s membránou reproduktoru, pokud není reproduktor chráněn mřížkou. Mikrofon se nemíří na střed repra, ale spíš k okraji membrány. Pro snímání kytar se často používá mikrofon dynamické konstrukce, ale méně obvyklé snímání kondenzátorem má říznější zvuk. Kombo se snímá jedním mikrofonem i vpřípadě, že má víc repráků. (Pokud použijeme druhý mikrofon pro snímání ze zadní strany bedny, musíme tento mikrofon na mixu pustit s invertovanou fází. Toto je spíš rozšiřující metoda vhodná k vyzkoušení a experimentům)

Snímání symfonického orchestru

Snímání symfonického orchestru jedním mikrofonem (mono)

Saxofon
mikrofon umisťujeme do osy roztrubu s mírným natočením na tělo nástroje (což do zvuku nástroje částečně zahrne i zvuk mačkání mechaniky).

Strunné drnkací nástroje
Kytara, mandolína, loutna, balalajka, bendžo atd. - mikrofon směřujeme na přední ozvučnou desku nástroje. Pokud chceme ze snímku odstranit zvuky vznikající drnkáním prstu, případně trsátka, mikrofon směrujeme na dolní část desky. Většina těchto nástrojů (kytara, mandolína) se dnes používají většinou jako elektroakustické - do nástroje napíchnete kabel a je to. Bez snímání mikrofonem : )

Snímání kopáku
Mikrofony určené pro kopák mjí charakteristický zdvih frekvenčního spektra v oblasti kolem 80Hz (hutnost) a 3kHz (náběh). Legendární mikrofon pro kopák je AKG D112
viz kmitočtová charakteristika - zdroj kytary.cz

Dechové nástroje jsou stále častěji snímány mikrofony s klipem a husím krkem, čímž se docílí stálá pozice mikrofonu vůči nástroji za všech podmínek.

Všeobecně se dá říct, že kondenzátorové mikrofony mají lepší přenos vyšších frekvencí než dynamické a mají proto často "říznější zvuk". Pro snímání velmi nízkých frekvencí se hodí spíš dynamické mikrofony s membránou velkého průměru, nicméně můžete vidět snímání
kopáku (základní buben) i kondenzátorovým mikrofonem...